fbpx

Jeśli jeszcze w tym artykule o zalewanym i wilgotnym obiekcie z bloczka betonowego kogoś nie przekonałem, dorzucam kolejny przykład, w mojej ocenie błędnego, zastosowania tego budulca. Bloczkom betonowym mówię całkowicie NIE. I to z wielkiej litery.

Budynek wielorodzimy w Warszawie, posadowiony na ławach fundamentowych. W garażu podziemnym warstwy posadzki następujące: płyta betonowa o grubości 15 cm, chudy beton 3 cm z izolacja przeciw wodna niewiadomego pochodzenia i rodzaju, chudy beton 7 cm, piasek stabilizowany 40 cm, i grunt rodzimy. Betonowe tylko i wyłącznie ławy fundamentowe, ściany fundamentowe niestety murowane z bloczka betonowego.

  

Oględziny wilgotnego muru z bloczka betonowego

Wilgotny mur z bloczka betonowegoJak widać na zdjęciach z wizji lokalnej, mur z bloczka jest bardzo silnie nasączony wodą. Poziom zniszczenia tynku wewnątrz odzwierciedla poziom gruntu na zewnątrz - pod kostką brukową. Woda dociera do muru ponieważ brakuje izolacji pionowej oraz poziomej. Część wody przedostaje się do wnętrza pomieszczenia spod budynku ponieważ jest on posadowiony na ławach, a nie płycie dennej. Tynk wewnątrz obiektu został całkowicie zniszczony przez wilgoć i w chwili przeprowadzanej wizji lokalnej był już usunięty. Wentylacja i brak tynku sprzyja osuszeniu konstrukcji, jednak nie eliminuje przyczyn powstawania zawilgoceń.  

Jak wykonać izolację poziomą ściany w piwnicy?

W celu wykonania izolacji ściany obiektu należy wykonać iniekcyjną przeponę w murze. W związku z tym, że mamy tu do czynienia z pojedynczym murem z bloczka, zamiast tradycyjnej iniekcji ciśnieniowej warto zastosować aplikację kremu iniekcyjnego. Materiały naprawcze kilku producentów oraz technologię opisywałem w tym artykule. 

Jak wykonać izolację pionową ściany w piwnicy?

Tematykę wykonywania i wzajemenj współpracy izolacji pionowej i poziomej opisałem już wcześniej. W związku z tym, że z zewnętrznej strony na murze mamy elewację na styropianie, należy ją usunąć, ścianę odkopać aż do ławy fundamentowej i wykonać izolację pionową w technologii tradycyjnej tj. aplikacja powierzchniowa od zewnątrz. W tym akurat przypadku nasyp gruntu na ścianę jest niewielki (a poza gruntem jest zjazd do garażu) co widać doskonale na zdjęciach.  

rampa zjazdowa do garażu podziemnego

Naprawiamy ścianę pomiędzy rampą a piwnicą, uszkodzenie tynku do poziomu gruntu tj. kostki na rampie

Alternatywne rozwiązanie w technologii iniekcji ciśnieniowej kurtynowej będzie o tyle kłopotliwe, że może skończyć się wypływem żywicy z gruntu na zjazd. Dokładniejsze pomiary wysokości i miąższości gruntu za murem odpowiedzą na pytanie czy zdecydujemy się na iniekcję ciśnieniową żywicy na bazie akrylu.  

Co wiemy o wilgotnym murze z bloczka betonowego?

Jak przedstawiłem w treści niniejszego artykułu oraz na zdjęciach, mur z bloczka, z kiepską lub nawet brakiem hydroizolacji powoduje duże zniszczenie konstrukcji. Sytuacja ta przekłada się z kolei na brak możliwości użytkowania pomieszczeń magazynowych i straty finansowe. Brak właściwego projektu, wykonawstwa i nadzoru na budowie powoduje, że obecni właściciele lokalu, lub cała wspólnota mieszkaniowa, będą zmuszeni ponieść koszty naprawy. Wystarczyło wykonać tą ścianę z betonu wodoszczelnego, a nie bloczków betonowych aby cała sytuacja z wilgocią w piwnicy nie miała miejsca. Oczywiście posadowienie obiektu na płycie fundamentowej również byłoby wskazane. Ale wiadomo - cięcie kosztów...

Wady bloczka betonowego

  • Gorsza jakość materiału niż w przypadku wodoszczelnego betonu lanego 
  • Porowaty - umożliwia podciąganie kapilarne
  • Łączony za pomocą spoiny - zaprawy o jeszcze niższych właściwościach wytrzymałościowych i zerowej wodoszczelności 
  • Trudna do uzyskania i wyegzekwowania dokładność w wykonaniu powierzchniowej izolacji pionowej
  • Bloczek betonowy stojący w wodzie szybko ulega silnej degradacji

W mojej opinii, bloczek betonowy absolutnie nie nadaje się jako budulec podziemnych części konstrukcji. Słowem, jeśli chcesz mieć suchą piwnicę lub garaż, buduj z betonu wodoszczelnego wylewanego na budowie. Ważne jest to, aby grubość ściany wynosiła co najmniej 25 cm - wymogi dla technologii białej wanny. Albo zrezygnuj z piwnicy.

 

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"