fbpx

Wracam do tematu wykonywania izolacji poziomych w murach. Poprzedni artykuł o tej tematyce cieszy się niesłabnącą popularnością, nie ma dnia bez odwiedzin tej podstrony. Nie będę nawet ukrywał jak bardzo mnie ten fakt cieszy. Przepona to zasadniczo najczęściej wykonywany rodzaj iniekcji ciśnieniowej i iniekcji bezciśnieniowej.

Materiał iniekcyjny 

Do wykonywania iniekcyjnej przepony w murze wykorzystuje się następujące rodzaje bazy materiałów naprawczych: 

 • Akryl czyli popularne żele akrylowe. Tu najczęściej te o najniższej lepkości i długim czasie reakcji, w których jednym ze składników jest woda. W tym artykule opisywałem kilkanaście rodzajów żeli akrylowych najczęściej używanych na polskim rynku iniekcyjnym. 
 • Krzemiany. Ich zadaniem jest wytworzenie wewnątrz kapilar kryształów, a tym samym uniemożliwienie podciągania wilgoci. Materiały te podawane mogą być w technologiach ciśnieniowych i bezciśnieniowych czyli tzw iniekcja grawitacyjna. 
 • Kremy iniekcyjne - czyli główny temat niniejszego artykułu. Podawane w technologii ciśnieniowej lub bezciśnieniowej jeśli przyjąć, że wyciskanie ich z tubki lub kiełbaski 600 ml przy użyciu aplikatora do kitów elastycznych odbywa się bez ciśnienia. Na rynku dostępne są specjalne aplikatory do kremów iniekcyjnych. Możlie jest również podawanie ich przy użyciu pompy membranowej - szczególnie przydatne przy większych realizacjach. 

Kremy iniekcyjne do wykonywania izolacji poziomej 

Krem iniekcyjny w otworach muruSzeregując ten rodzaj prac naprawczych pod względem miejsca podania materiału oczywistym jest, że krem iniekcyjny aplikujemy do wnetrza konstrukcji. Z obserwacji rynku napraw konstrukcji wynika niezbicie, że ich popularność rośnie niemal w postępie geometrycznym. Przyczyną jest prostota aplikacji materiału. Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii. Czego wykonawca faktycznie potrzebuje do wykonania izolacji poziomej tego typu, a więc 

 • wiertarka udarowa 
 • wiertło do betonu o średnicy 12-14 mm o długości mniejszej o ok 4 cm od grubości muru 
 • krem iniekcyjny dostępny w tubce 300 ml,  kiełbasce 600 ml lub wiaderku 
 • kompresor z pistoletem do oczyszczenia otworu  
 • aplikator do wyciśnięcia kremu do wnętrza otworu 
 • zaprawa cementowa do zamknięcia otworu po aplikacji kremu 

Przepona z kremu iniekcyjnegoJak widać z powyższego, wykonawca nie potrzebuje wcale pompy iniekcyjnej, pakerów iniekcyjnych, kalamitek ani rozpuszczalnika do czyszczenia pompy. Nie potrzeba nawet instalować kubełków do iniekcji grawitacyjnej. Prostota wykonania poziomych otworów w rozstawie ok 10 -12 cm, oczyszczenie sprężonym powietrzem i podanie kremu iniekcyjnego spowodowało, że wiele osób wykonuje tę pracę osobiście. Skoro jest tak łatwo, to na co trzeba zwrócić uwagę? 

Zalecenia z karty technicznej producentów kremu iniekcyjnego 

Karta techniczna kremów iniekcyjnych na bazie silanów i siloksanów większości producentów zwraca uwagę na maksymalny poziom wilgotności konstrukcji, do jakiej można stosować krem iniekcyjny. Wilgotność maksymalna wynosi 95%. Materiał ten charakteryzuje się wysokim współczynnikiem zwilżania konstrukcji, a przy tym nie rozpuszcza się w wodzie. Powoduje to, że wypycha wodę z porów materiału i zajmuje jej miejsce. Jednak do działania, potrzebuje wilgoci, stąd wniosek, że w zbyt suchych murach tą technologią nie uda się zbudować izolacji poziomej. Materiał ten nadaje się wyłącznie do zatrzymania podciągania kapilarnego wilgoci w konstrukcji muru. Nie zatrzyma on wody płynącej pod ciśnieniem ani spod ani zza konstrukcji przez jakiekolwiek pustki lub nieciągłości w konstrukcji. 

Najważniejsze zalety kremu iniekcyjnego 

 • szybkość aplikacji 
 • prostota aplikacji - nie potrzebny specjalistyczny sprzęt  
 • wiercenie w spoinach, a nie w cegle 
 • nie trzeba zamykać muru tymczasowym tynkiem, jak w przypadku iniekcji ciśnieniowej 
 • praktycznie zerowe straty na materiale naprawczym 
 • aplikacja w mur pełny i mur z pustkami powietrznymi 
 • możliwość wykonania przepony nawet na wąskich ściankach działowych

Krem iniekcyjny - produkty i producenci

W dniu 20 kwietnia 2018 roku wpisałem hasło „krem iniekcyjny” w wyszukiwarkę Google. Na 10 kolejnych podstronach z wynikami poszukiwania znalazłem 14 produktów - kremów iniekcyjnych do wykonywania izolacji poziomych. Opisy w kartach technicznych są bliźniaczo podobne i w zasadzie wszystko zawarłem już w powyższym tekście. Wszyscy producenci zamieścili pliki PDF z kartami technicznymi swoich produktów na stronie firmy. To ogromny plus, pamiętam bowiem, że nie znalazłem kilku kart technicznych żeli akrylowych przy okazji poszukiwań informacji do napisania tego artykułu. Nazwy materiałów, producentów i linki do ich stron zmieszczam w tabelce poniżej. 

Producenci kremów iniekcyjncyh do przepon

Nazwa materiału Nazwa producenta Strona producenta lub dystrybutora Plik karty technicznej na stronie?
INTRASIT® IC 28OS  Hahne  visbud-projekt.pl  TAK
Dryzone® Suchy Mur Icopal  ICOPAL S.A. www.icopal.pl  TAK
 KÖSTER Crisin Cream KOESTER POLSKA Sp. z o.o. www.koester.pl  TAK
 Nisiva C  MC-Bauchemie sp. z o.o. www.mc-bauchemie.pl  TAK
Krem iniekcyjny IC  Quick-mix sp. z o.o. www.quick-mix.pl  TAK
 Kiesol C  Remmers Polska sp. z o.o. www.remmers.pl  TAK
weber.tec 946 Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. www.netweber.pl  TAK
 AQUAFIN-i 380  Schomburg Polska sp. z o.o. www.schomburg.pl  TAK
 Renowator 190  Sempre Farby sp. z o.o. www.semprefarby.pl  TAK
 SikaMur-InjectoCream-100  Sika Poland sp. z o.o. www.sika.pl  TAK
 Silten K  Silten Terbud sp. z o.o. sp. k. www.silten.eu TAK
 Bornit Injektionscreme Plus  Śląskie Kruszywa Naturalne sp. z o.o. www.bornit.com.pl TAK
 Monolith IK28 OS  VISBUD-Projekt sp. z o.o. www.visbud-projket.pl  TAK
 WEBAC 2130  Webac sp. z o.o. www.webac.pl  TAK

Ściana działowa o grubości zaledwie 24 cmMoim zdaniem najważniejszą zaletą wszystkich wymienionych materiałów jest możliwość wykonania przepony nawet na bardzo wąskich ścianach działowych. Iniekcja ciśnieniowa w przypadku muru poniżej 40 cm grubości jest nie możliwa do przeprowadzenia. Nie ma tam odpowiednio dużej miąższości (objętości muru) aby prawidłowo wprowadzić materiał iniekcyjny. Krem w takich sytuacjach jest niezastąpionym rozwiązaniem. Choć jego aplikacja niewiele ma wspólnego z prawdziwą iniekcją ciśnieniową.

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.mgr inż. Mateusz Fursmanager ds. iniekcji

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"