fbpx

Jak zrobić iniekcję kurtynową w gruncie

Iniekcja kurtynowa to święty Graal iniekcji. Wszyscy o niej mówią. Powodem są wysokie koszty oraz naprawdę duża trudność w wykonaniu. Jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy nie ma innych możliwości uszczelnienia muru piwnicy. Potrzebny jest też wyszkolony, zgrany zespół pracowników i odpowiedni sprzęt z pompą 2K na czele. Słowem technologiczna poprzeczka jest podniesiona wysoko. 

 W tym tygodniu kończymy iniekcję kurtynową w garażu i piwnicy obiektu w centrum Warszawy. Opisuję ten projekt,
ponieważ mieliśmy tu kilka zaskakujących momentów. Technologię izolacji muru musieliśmy dostosowywać do ciągle nowych odkryć na obiekcie. 

Informacje zebrane 

 

Podczas wizji lokalnej dowiedziałem się od inwestora, że ma zawilgocony i odpadający tynk na jednej ze ścian garażu i piwnicy. Część ścian pomieszczenia zagłębiona jest w gruncie skarpy. Sąsiedzi nie pozwolili wejść na swój plac. Nie mogliśmy więc odkopać muru. Jedynym sposobem na naprawę uszkodzonej lub nieistniejącej izolacji pionowej była iniekcja ciśnieniowa w grunt przyległy do muru czyli iniekcja kurtynowa. Tu dostępny jest mój artykuł o wzajemenj współpracy izolacji poziomej i pionowej. 

 

Weryfikacja na budowie 

Już podczas rozpoczęcia prac naprawczych okazało się jednak, że cegła w murze nie jest pełna, tylko tzw. max. Poza tym, co gorsze, za cegłą wbudowano 10 cm styropianu. A za styropianem mur z bloczka betonowego. Dopiero za tym bloczkiem był wilgotny grunt.  

Cegła z otworami oraz warstwa styropianu utrudnia wykonanie naprawy. Nie mamy bezpośredniego dostępu do zawilgotniałego muru z bloczka betonowego. W tej sytuacji, aby podać materiał uszczelniający za ścianę, należało użyć długich pakerów iniekcyjnych. Takich, które uszczelniają się na końcu, w bloczku przed wylotem w grunt. W tym artykule opisywałem proces poszukiwania odpowiedniego produktu w katalogu, i co z tego wynikło.  

Oczywistym celem było podanie materiału w grunt, a więc za wszystkie przegrody, a nie pomiędzy ściany w warstwę styropianu lub, (również bardzo źle) w komory cegły max.  

jak zrobić iniekcję kurtynową w gruncie 

Niespodzianki 

Aby podać materiał za ścianę z bloczków betonowych należało użyć dłuższych pakerów iniekcyjnych. W naszym przypadku ich długość wyniosła ok 65 cm. 

Również instalacja tak długiego pakera w otworze przechodzącym przez trzy warstwy zróżnicowanego materiału jest bardziej pracochłonna i czasochłonna. Nie wspominając o wierceniu dłuższych otworów  (dodatkowy mur z bloczka za cegłą oraz warstwa styropianu) i o średnicy 14 mm, a nie 10 mm. Takie niespodzianki nie należą do rzadkości.  

Wiercenie siatki otworów 

 Na powierzchni  1m2 wywierciliśmy średnio 26 otworów. Otwory, a w nich zainstalowane pakery, zostały wywiercone w rzędach z przesunięciem co drugi rząd na tzw mijankę. Na ścianie pracownicy oznaczyli sobie sekcje, aby łatwiej kontrolować właściwe zużycie materiału na każdym metrze powierzchni. 

Pompowanie żelu akrylowego 

Czas wiązania żywicy w przypadku wykonywania kurtyny jest bardzo istotny. Materiał absolutnie musi wiązać szybko, niemal natychmiast, aby nie spływał. W naszym przypadku było to ok 15 sekund. Powinien tworzyć swoją strukturę dokładnie tam, gdzie zaplanowaliśmy. Inaczej wszystkie miejsca podawania materiału się ze sobą nie połączą i nie stworzą izolacji. Kosztotwórcza jest tu ilość podawanej żywicy. Aby mówić o sukcesie, należy wpompować nie mniej niż 35 kg żywicy akrylowej na 1m2 uszczelnianej powierzchni muru.

Konieczne jest również kilkukrotne powracanie do tego samego pakera i uzupełnianie żywicy. Dzięki temu kolejna porcja materiału trafiając na poprzednią już związaną musi znaleźć sobie inne miejsce do rozprzestrzenienia się. Dzięki temu nie odpływa od ściany, tylko zaczyna rozlewać się wzdłuż niej powiększając tym samym powierzchnię uszczelnienia. W końcowym efekcie uzyskujemy połączenie poszczególnych punktów podawania żywicy, a więc kurtynę izolującą mur. 

Nawet opis prac nie jest całkiem prostą sprawą, a co dopiero wykonanie na budowie.

Dodam tylko, że nie zawsze można zaobserwować tzw. przejścia żywicy pomiędzy sąsiadującymi pakerami. Ma to związek z bardzo szybką reakcją wiązania materiału i konieczną dużą ilością do wypełnienia przestrzeni w przyległym gruncie. A i to jest możliwe tylko przy pierwszej turze pompowania, później bowiem kalamitki są już nakręcone i przejść na pewno nie będzie. Tak więc jeszcze raz - oszczędności w ilości materiału przy braku kontroli (brak obserwacji przejść żywicy do sąsiadujących otworów w ścianie) kończą się wyłącznie brakiem zbudowania jednolitej kurtyny z żywicy akrylowej. W tym artykule opisuję rodzaje żywic akrylowych tzw. żeli i sposób ich wyboru, a w tym przyglądam się kartom technicznym poszczególnych materiałów.

Pompa 2 składnikowa 

Do podania gotowej mieszanki 35 kg żywicy akrylowej na 1m2 muru potrzeba naprawdę dużo powietrza zasilającego pompę. Iniekcja kurtynowa niemal po równo pożera ogromne ilości żywicy i sprężonego powietrza. Podczas długiego pompowania można zapomnieć o marketowych kompresorkach za 249,99 PLN. Pompa, do sprawnego działania, potrzebuje ok 450 - 500 litrów sprężonego powietrza na minutę. Żaden z nich nie wytrzyma takiej pracy przez kilka godzin pod rząd. 

Wypożyczona (po)moc 

jak zrobić iniekcję kurtynową w gruncie

Aby sprostać temu zapotrzebowaniu wypożyczyłem sprzęt z CRAMO, z ul. Mińskiej w Warszawie.
Wystarczył jeden telefon i już następnego dnia dostarczyli nam sprzęt firmy Atlas Copco XAS 67 na miejsce działań. Ten sprzęt z kolei podaje aż 3,5 m3 powietrza na minutę. Po zainstalowaniu naszej przejściówki i szybkozłączki (zamiast dużego złącza geka) można było rozpocząć prawdziwą iniekcję. Pompa już dawno nie czuła się tak bardzo dotleniona jak w tym tygodniu. Pracowała bez przerwy, bez oczekiwania na dobicie powietrza z nawet dwóch połączonych ze sobą kompresorów (tak jak bywało to w przeszłości). Obserwowaliśmy tylko obniżający się poziom obu składników żelu w zasobnikach. Żadnej zadyszki.  

 

Ostatnie kroki

Po iniekcji i szybkim związaniu materiału pozostało tylko usunąć pakery i skuć zniszczony do reszty tynk. Zaleciliśmy inwestorowi pozostawić mur na jakiś czas do wyschnięcia, gdyż jest mocno nasiąknięty. Bez tynku schnąć będzie szybciej, bez dopływu kolejnej wilgoci z gruntu, skuteczniej.  

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"