fbpx

W maju 2017 roku wykonaliśmy iniekcyjną odbudowę izolacji pionowej budynku mieszkalnego. Ściany fundamentowe wymurowano z bloczków silikatowych, w których były otwory na kable. 

 

Tradycyjna izolacja pionowa z papy okazała się niewystarczająca.

fot-3Piwnica domku jednorodzinnego zagłębiona jedynie na 80 cm była regularnie zalewana podczas deszczy. Woda zawsze pojawiała się na najniższych warstwach bloczków, co oznaczało, że nieszczelność w izolacji znajdowała się w okolicy połączenia z płytą denną. 

Zaproponowaliśmy właścicielowi obiektu technologię iniekcji ciśnieniowej, odbudowę izolacji pionowej tzw. kurtynę za murem z bloczka. Aby żywica uszczelniająca nie odpłynęła za daleko, podczas wiercenia otworów nie przewiercaliśmy papy, która była miejscami przyklejana do bloczka. Chcieliśmy aby papa utrzymała żywicę tuż przy murze. 

 

Ze względu na występowanie wspomnianych wcześniej kanałów elektrycznych w bloczku, siatka naszych otworów do osadzenia pakerów została dokładnie wyznaczona. Należało uniknąć pompowania materiału uszczelniającego do wnętrza bloczków. Po wykonaniu otworów o średnicy 12 mm i zainstalowaniu w nich plastikowych pakerów iniekcyjnych, przeprowadziliśmy iniekcję ciśnieniową. 

 

Do wykonywania tego typu napraw wykorzystuje się żywicę na bazie akrylu. Jej zaletą jest regulowany czas wiązania, tu został ustalony na ok 14 sekund. Tak szybkowiążący materiał nie zdąży zmieszać się z wodą, podaje się go pompą 2 składnikową. 

 

Żywica pobierana z zasobników, przepływa przez pompę i mieszana jest dopiero w głowicy tuż przed wprowadzeniem w konstrukcję. Po czasie rekacji żywica zamieniła się w elastyczny nieprzepuszczalny żel, który skleił bloczek betonowy z papą.

 

Iniekcję rozpoczęliśmy od najniższego rzędu pakerów iniekcyjnych, woda zgromadzona za konstrukcją wypływała z kolejnych pakerów, jej miejsce zajmowała żywica. Miejscami gęstniejący żel znajdując sobie drogę pomiędzy spoiną a bloczkiem, spływał po murze.

Wypełnienie pustki pomiędzy papą i bloczkiem spowodowało, że woda nie mogła już przedostawać się pod papę i płynąć wzdłuż muru w górę. Prawdopodobnie niewielka ilość żywicy wypłynęła nawet w grunt otworem (lub otworami), którymi do tej pory woda wpływała pod papę. W ten sposób, uszczelniając relatywnie niewielką wysokość ok 35-40 cm od powierzchni płyty dennej uszczelniliśmy cały obiekt. Następujące po iniekcji deszcze nie spowodowały ponownych przecieków.

 

Rozwiązanie to byłoby skuteczne nawet w przypadku braku papy za murem, jednak zużycie materiału naprawczego z pewnością zwiększyłoby się. Do realizacji tego zadania zużyto ok 1240 kg żywicy. 

 

Masz pytania?Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Pisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"