fbpx

Po chwili przerwy w pisaniu artykułów, wracam do tej części swojej pracy. Poniższy tekst jest w zasadzie opinią techniczną jaką przedstawiłem firmie, która obecnie buduje halę magazynową w podwarszawskich Markach. Ale, do rzeczy!

Wizja lokalna

W dniu 14.01.2019 miała miejsce wizja lokalna przeprowadzona w celu stwierdzenia rozmiaru i ilości uszkodzeń prefabrykowanych słupów. Stwierdzono wystąpienie drobnych rysek na 5 słupach prefabrykowanych. W chwili pomiaru rozwartości rysy szczelinomierzem (zdjęcie poniżej) temperatura powietrza wynosiła ok -2C. W takich warunkach temperaturowych beton ulega przykurczowi, a rysy mają tendencję do otwierania się. Szerokość rozwarcia rysek na wysokości niecałych 2 m od poziomu gruntu wynosiła ok. 0,1 do niecałych 0,2 mm. 

Ryska w słupie 

rys 1 - pomiar rozwartości rysy szczelinomierzem

 

W związku z tak niewielkim rozwarciem rysek - ok. 0,1 mm i ich wręcz śladową ilością na powierzchni 5 słupów uważa się, że poddawania ich naprawie w technologii iniekcji ciśnieniowej byłoby niestosowne. Wykonywanie otworów wzdłuż biegu rysy o średnicy 10 mm może wręcz zaszkodzić konstrukcji żelbetowego słupa. Ponadto, w obecnych niskich temperaturach powietrza i betonu, żywica na bazie epoksydu będzie gęsta i trudno iniekowalna. Nawet podgrzanie żywicy do temperatury ok. 20C nie będzie w stanie utrzymać jej temperatury w kontakcie ze schłodzonym betonem. 

W chwili ewentualnego miejscowego podgrzania betonu na całym przekroju do temperatury co najmniej +7C okazać się może, że rysy 

wykres

rys 2 - zmienność rozwartości rysy względem temperatury - tu w ciągu doby. Zależność ta zachodzi przy każdej zmianie temperatury powietrza i betonu.

zmniejszą swoją rozwartość w wyniku zmian objętości betonu co spowoduje, że tym ciężej będzie wprowadzić w nie iniekt. Miejscowe podgrzanie betonu może również spowodować wystąpienie naprężeń w konstrukcji słupa i dodatkowych spękań. 

W podsumowaniu należy zatem zauważyć, że iniekcja ciśnieniowa wystepujących rysek jest bardzo kłopotliwa ze względu na ich niewielką rozwartość (konieczność zastosowania bardzo wysokich ciśnień do wtłoczenia żywicy) oraz gęstość samego materiału naprawczego (znowu konieczność zwiększania ciśnienia roboczego podczas iniekcji). Wysokie ciśnienie może spowodować pojawienie się dodatkowych rys betonu, tym razem wywołanych próbą naprawy.

Uszkodzenia z całą pewnością nie są pęknięciami przez cały przekrój słupa, możliwe że są jedynie przypowierzchniowymi ryskami. Z tego powodu, głębokie wiercenie otworów mających przeciąć rysę może ich w ogóle nie trafić. 

Norma EN-PN 1504-5 mówi, że rysy podlegają bezwzględnej konieczności naprawy w technologii iniekcji przy rozwartości 0,3 mm i większej. W przedmiotowym przypadku, sytuacja taka nie zachodzi. 

 

Proponowana forma naprawy uszkodzenia

 

Ryski w konstrukcji żelbetowej są źródłem korozji betonu oraz stali zbrojeniowej, ponieważ dzięki nim do wnętrza konstrukcji przedostają się takie substancje jak CO2 oraz woda. Są one główną przyczyną karbonatyzacji1 i wielu innych korozji. 

Proponuje się zatem zamknąć powierzchnię rysek przy użyciu szpachli epoksydowej. Rysa zostałaby nacięta na głębokość ok 4-5 mm i szerokość ok 3 mm, a po oczyszczeniu bruzdy sprzężonym powietrzem, wypełniona zostałaby szpachlą na bazie epoksydu. 

Rozwiązanie to uchroni konstrukcję przed bezpośrednim kontaktem rysy z  warunkami zewnętrzami w tym CO2 i wilgoci, a jednocześnie uchroni przed wierceniem i iniekcją ciśnieniową przy użyciu wysokiego ciśnienia (powód konieczności użycia wysokiego ciśnienia podano powyżej).

 

1Naprawa i Ochrona Konstrukcji Betonowych. Lech Czarnecki, Peter H. Emmins, Kraków 2002

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

This free Calc helps you

to drill right for the first time and tells you the drill length

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"