fbpx

Co to jest iniekcja ciśnieniowa? 

Iniekcja, z ang. injection to zastrzyk, wstrzyknięcie. Technologia iniekcji ciśnieniowej to podawanie materiału naprawczego pod ciśnieniem, w celu wypełnienia pustej przestrzeni w konstrukcji. Wypełnienie sprawia, że konstrukcja staje się na powrót sklejona, jednorodna i szczelna. Zmiana jaka następuje w konstrukcji jest ścisle związana z rodzajem materiału naprawczego jaki jest użyty w procesie iniekcji ciśnieniowej. 

Żywice elastyczne służą głównie do wypełnienia i uszczelnienia konstrukcji co prowadzi do osuszania ścian i stropów. Zdecydowana większość prac hydroizolacyjnych używa elastycznych żywic poliuretanowych.

Żywice epoksydowe służą do sklejania siłowego spękań betonu. Charakteryzują się doskonałą adhezją do podłoża mineralnego i wytrzymałości większej nawet, niż sam beton.

Więcej o tym znajdziesz w moim artykule o doborze materiału iniekcyjnego.

 

Jakie mogą być cele naprawy w technologii iniekcji ciśnieniowej? 

 

Naprawa w technologii iniekcji ciśnieniowej ma najczęściej na celu:  

 • Uszczelnienie konstrukcji 
 • Wzmocnienie konstrukcji 
 • Wypełnienie pustki
 • Podbicie fundamentów

Iniekcja ciśnieniowa pozwala na wprowadzenie np. żywicy iniekcyjnej do wnętrza pęknięcia czy ukrytej wewnątrz konstrukcji pustej przestrzeni. Wypełnienie pozwala na uszczelnienie lub wzmocnienie danego elementu. Wszystko zależy od celu jaki chcemy osiągnąć. Iniekcja jest również sposobem na wykonanie izolacji pionowej tzw. kurtyny kiedy nie ma szans na odkopanie ściany. Zastosowań technologii jest mnóstwo. Jest to zdecydowanie bardzo różnorodna technologia. Nawet podobne sytuacje na budowie nie zawsze oznaczają taki sam sposób naprawy. Więcej informacji o iniekcji ciśnieniowej, nowych rozwiązaniach i ciekawostkach ze świata w moim blogu oraz anglojęzycznym podcascie pt. "Concrete Injections Made Easy"

 

Rekomendacje

Referencje od managera z firmy Agmet 

Jak uszczelnić rysę w betonie? 

Uszczelnienie rysy w betonie polega na wypełnieniu tej pustej przestrzeni wewnątrz rysy płynną żywicą, która po związaniu zostanie w jej wnętrzu skutkując permanentnym uszczelnieniem.  

 

Uszczelnienie w kilku prostych krokach: 

 

 • Ustalenie przebiegu rysy i jej rozwartości 
 • Nacięcie rysy w celu wykonania jej powierzchniowego zamknięcia 
 • Wiercenie otworów po obu stronach rysy tak aby przeciąć rysę w okolicy połowy grubości betonu 
 • Oczyszczenie otworów wodą lub sprężonym powietrzem 
 • Zamknięcie powierzchni naciętej rysy 
 • Instalacja pakerów iniekcyjnych bez kalamitek 
 • Przygotowanie pompy i żywicy iniekcyjnej 
 • Napełnienie rysy żywicą  
 • Nakręcanie kalamitek w kolejne pakery wzdłuż rysy 
 • Po związaniu żywicy usunięcie pakerów  

Opis technologii znajduje się w tym artykule.  

Nasz film przedstawiający kroki technologiczne iniekcji ciśnieniowej rysy w żelbetowej ścianie garażu podziemnego:

 

INIEKCJA POZWALA ZAOSZCZĘDZIĆ TWÓJ CZAS I PIENIĄDZE

iniekcja-zalety wzmacnia

uszczelnia
i wzmacnia

iniekcja-zalety przyczyny i skutki

eliminuje przyczyny i skutki

 

iniekcja-zalety bez w

bez wyłączania obiektu z użytku

 

Gdzie stosujemy?

Uszczelnienia i naprawy w technologii iniekcji mogą być przeprowadzane we wnętrzu większości budynków, w szczególności w ich częściach podziemnych (parkingi galerii handlowych i budynków mieszkalnych, hale magazynowe, czy budynki użyteczności publicznej) narażonych na oddziaływanie wód gruntowych. Naprawę i uszczelnienie można wykonywać również na obiektach z dostępem jedynie od zewnątrz (silosy, zbiorniki).

Dzięki niskiej inwazyjności technologii możliwe jest prowadzenie prac, bez konieczności wyłączenia obiektu z użytkowania. Niska emisji hałasu, czy pyłów umożliwia prowadzenie napraw pod obciążeniem ruchu, np. w garażu podziemnym. (z minimalnym wpływem na otoczenie). Rozumiemy biznes i potrzeby naszych Klientów. Niski stopień uciążliwości prac jest kluczem do współpracy. W razie konieczności używamy żywic wiążących w zaledwie kilka minut.

Dlaczego INIEKCJA? Zalety stosowania.

Iniekcja jest jedną z mniej inwazyjnych metod naprawy żelbetowych ścian i stropów, ze względu na:

 • Uniknięcie rozbiórki, czy wyburzenia, rozkuwania uszkodzonego elementu;
 • Niski stopień uciążliwości prac
 • Niski poziom zapylenia i hałasu podczas wykonawstwa
 • Możliwość prowadzenia prac etapami (nie zachodzi potrzeba wyłączania z użycia całego budynku jednocześnie
 • Duża trwałość i niezawodność naprawy
 • Możliwość dostosowania i łatwej modyfikacji właściwości materiału naprawczego i technologii do uszkodzeń w trakcie trwania prac naprawczych - np. czasu reakcji wiązania żywicy iniekcyjnej, poziomu zwiększania objętości czy wytrzymałości
 • Iniekcja ciśnieniowa jako sposób naprawy konstrukcji jest globalne wykorzystywana - przemawia za nią statystyka i skuteczność stosowania.

CZYM JEST INIEKCJA CIŚNIENIOWA?

Technologia iniekcji ciśnieniowej polega na wtłoczeniu odpowiednio dobranego iniektu poprzez pakery iniekcyjne do otworów w konstrukcji. Stąd materiał rozprzestrzenia się w pustkach, kawernach, rysach czy spękaniach naprawianego elementu. Efekt naprawy uzyskuje się dzięki właściwościom iniektu po jego związaniu.

Iniekcja jest technologią bezinwazyjną, która pozwala na eliminację przyczyn i skutków problemu bez konieczności rozbiórki elementów konstrukcji budowlanych, prowadzenia trudnych i uciążliwych robót ziemnych czy konieczności wyłączania naprawianych obiektów z eksploatacji.

Wyróżniamy iniekcję: niskociśnieniową, średniociśnieniową i wysokociśnieniową.

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"