fbpx


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /kopie/inblock-kopia.flamingweb.pl/plugins/content/ebautoseointernallinks/ebautoseointernallinks.php on line 31
Zalany szyb windowy

Zalany szyb windowy to duży problem zarówno dla mieszkańców i użytkowników obiektu jak i firm zarządzających nieruchomościami. Na listę kosztów wpisuje się nie tylko serwisowanie urządzeń, ale i doszczelnienie konstrukcji. 

Jest to problem zarówno na etapie instalacji urządzenia windowego, bo nie można prowadzić instalacji kiedy szyb windy jest zalany, jak i podczas eksploatacji. Urządzenia mogą zostać uszkodzone, a co najmniej unieruchomione przez wodę.  Jak donoszą światle media, zdarza się, że ludzie giną w zalanej windzie podziemnych parkingów i garaży.  

Szyb windowy to najczęściej najniżej położona część budynku, wszystko za sprawą przegłębienia w płycie fundamentowej obiektu, a więc to tam w pierwszej kolejności wlewa się woda. 

Jak woda wlewa się do szybu windy? 

Woda może wlewać się do szybu windy na kilka sposobów, choć możemy je podzielić na dwie główne grupy: 

  • Woda gruntowa przenikająca przez nieszczelność konstrukcji i połączenia elementów konstrukcji 
  • Woda z opadów gdy wlewa się np. strumień wody z ulicy do garażu podziemnego

Oba są groźne i niszczą mienie. Pierwszy jest bardziej zdradliwy, ukrywa się długo i niszczy po kryjomu przez dłuższy czas, zanim zostanie wykryty. To powolne przenikanie i przesączanie się wody przez nieszczelne styki robocze betonu. To przeciekające połączenia płyty dennej i ścian, to nieuszczelnione otwory po ściągach. To rysy w płycie fundamentowej i ścianach przegłębienia windy. Zdarzyło nam się nawet uszczelniać ścianę szczelinową, do której przylegał szyb windy. Ściana ta była po prostu jedną z czterech ścian szybu. Ze względu na brak widocznych rys naprawę przeprowadziliśmy w technologii iniekcji strukturalnej, nasączyliśmy porowaty beton żelem akrylowym i przeciek natychmiast został wyeliminowany.  

Dość często zdarza się, że woda znajdująca się pod posadzką spływa do szybu. Jest to woda, która wcześniej  przedostała się do wnętrza obiektu inną drogą i pod posadzką rozpływa się po całej powierzchni obiektu.  

Żelbetowy szyb windy

Jeśli szyb windy zbudowany jest z żelbetu, to do uszczelnienia są wszystkie wymienione powyżej elementy połączeń betonu.

zalany szyb windy z żelbetu

Murowany szyb windy

Jeśli jednak szyb windy zbudowany jest z bloczka betonowego, sprawa jest trudniejsza, bo materiał ten nie jest wodoszczelny, a dodatkowo zaprawa murarska tym bardziej nie może zasługiwać na miano szczelnej. I również, niestety, izolacja pionowa takiego szybu przeważnie nie jest wykonywana prawidłowo.  

Na poniższym zdjęciu widać wymurowany szyb windy. Zacieki na tynku to wysolenia pozostałe po odparowywaniu wody. Szyb ten był cyklicznie zalewany aż do czasu, kiedy uszczelniliśmy go wykonując nową izolację pionową w technologii iniekcji kurtynowej. 

zalany szyb windy z bloczka

 

Zalanie szybu windowego wodą opadową 

Zalanie szybu windowego wodą pochodzącą z gwałtownych opadów deszczu. O tego typu zalaniach donoszą media. Na forach internetowych wspólnot mieszkaniowych można znaleźć zdjęcia z takich oberwań chmury skutkujących zalanymi garażami podziemnymi z naniesionym gruntem przez płynącą wodę. Jak napisałem powyżej, woda ta od razu rozpływa się po całej powierzchni garażu i wlewa się do wnętrza szybu windy, a czasem nawet do klatki windy jeśli ta akurat jest na najniższym poziomie. 

zalany garaż forum Gdańsk 

Tutaj rozwiązanie mogą być specjalnie instalowane zapory przeciwpowodziowe, które instaluje się przy bramach wjazdowych do garaży podziemnych. 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. i tego

Vestibulum ac ornare turpis

Aliquam eu varius eros, sit amet facilisis urna. Maecenas rutrum sem quis magna aliquet, vel blandit ex laoreet.

Uszczelnienie szybu widny przed wodą gruntową 

Uszczelnienie szybu widny najlepiej i najszybciej wykonać w technologii iniekcji ciśnieniowej. W zasadzie nie ma innego wyjścia, bowiem szyb windy ukryty jest pod budynkiem, a często w jego środku. Nie ma możliwości odkopania ścian zewnętrzych przegłębienia.

W celu uszczelnienia konstrukcji żelbetowej szybu windy należy wypompować i usunąć całą zalegającą w nim wodę.  

Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przed uszczelnieniem szybu windowego:

  • Czy na płycie fundamentowej przegłębienia jest wylana dodatkowa posadzka wyrównująca? Jeśli tak, to możliwe że nie mamy bezpośredniego dostępu do styku roboczego płyty fundamentowej i ścian szybu 
  • Czy ściany szybu wykazują istnienie przerwy roboczej w betonowaniu na wysokości ok 50 - 60 cm od posadzki? Z tego styku też bardzo często wcieka woda gruntowa do wnętrza przegłębienia. 
  • Czy widać ślady po wyciekaniu wody spod posadzki, głównie od strony wejścia do wnętra windy? 
  • Czy widać wycieki przez nieszczelne otwory po ściągach w ścianach? 
  • Czy widać cieknące pęknięcia i rysy na ścianach szybu? 
  • Czy widać pozostawione końcówki węża iniekcyjnego do uszczelneinia styków roboczych płyty i ścian?

Żeby dobrze wykryć miejsce przesączania się wody, rozwiązaniem jest dokładnie wysuszyć ściany przy użyciu palnika lub elektrycznej opalarki. Pierwszym miejscem, w którym pojawi się ponownie wilgoć, będzie miejsce przecieku.  

zalany szyb windy iniekcja węży iniekcyjnych

Iniekcja węży iniekcyjnych do uszczelnienia styku płyty dennej i ścian szybu, wypływająca żywica świadczy o rozprzestrzenianiu się uszczelnienia

 

Jeśli mamy do czynienia z murem z bloczków: 

Jeśli mamy do czynienia z murem z bloczków to trzeba wykonać iniekcję kurtynową czyli odbudować izolację pionową w gruncie przyległym do muru oraz najprawdopodobniej wykonać izolację poziomą w murze. 

Trzeba również sprawdzić z czego wykonana jest posadzka pomiędzy ścianami z bloczków, bo te zapewne niestety nie stoją na płycie fundamentowej, a na ławie fundamentowej. To z kolei oznaczy tylko tyle, że szyb windy nie ma dna z prawdziwego, betonowego, zdarzenia!  

Bloczki po zakończonej iniekcji przez jakiś czas nadal będą wilgotne, ale nie będą już nasączane kolejnymi porcjami wody gruntowej. W konsekwencji będą wysychać, ale proces ten może potrwać nawet kilka lat. 

 

Jeśli mamy do czynienia ze ścianą szczelinową: 

Jeśli mamy do czynienia ze ścianą szczelinową to nalezy poszukać rys lub zamka pomiędzy sekcjami ściany szczelinowej lub przecieku strukturalnego - mokra plama o nieregularnych kształtach świadcząca o porowatości ściany, tu rozwiązaniem będzie iniekcja strukturalna

Trzeba również sprawdzić czy nie ma przecieku na połączeniu ściany szczelinowej i płyty dennej. 

 

Inblock uszczelnia szyby windowe

Jeśli więc masz przecieki do wnętrza szybu windy, nie ryzykuj zniszczeń i wyłączenia windy z użytkowania. UDT naprawdę długo każe na siebie czekać z ponownym odbiorem i przywróceniem windy do użytkowania.   

W celu uszczelnienia przecieku do szybu windy wykorzystamy całą naszą wiedzę i doświadczenie w likwidacji takich i podobnych uszkodzeń. 

 

 

Masz pytania? Pisz na adres              Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. i tego

Vestibulum ac ornare turpis

Aliquam eu varius eros, sit amet facilisis urna. Maecenas rutrum sem quis magna aliquet, vel blandit ex laoreet.

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"