fbpx

Woda pod posadzką uszkodziła tynk

Sytuacja często się powtarza. Płyta fundamentowa, a na niej betonowa posadzka wylana na folii. Pomiędzy tymi elementami woda rozpływa się po całej powierzchni parkingu. Gorzej, że dopływa do ścian, nawilża tynk i poprzez podciąganie kapilarne daje o sobie znać zaciekami na ścianach. 

Woda, która raz przedostanie się pod posadzkę już w niej pozostaje. Powierzchnia odparowania jest bowiem bardzo ograniczona. Poza tym, za sprawą przecieków, woda ciągle napływa. 

Uszkodzenia tynku w garażu podziemnym

woda pod posadzką uszkodziła tynk na ścianie garażuTakie obrazki, jak na zdjęciu powyżej, spotyka się na porządku dziennym. W zasadzie niemal wszędzie tam, gdzie mamy posadzkę betonową wylaną na płycie dennej lub stropie, woda może przedostawać się gdzie tylko chce i nikt nie wskaże konkretnego źródła zawilgoceń.

W przypadku widocznym na powyższym zdjęciu, widać wyraźnie uszkodzononą dylatację skurczową pomiędzy dwiema płytami betonowej posadzki. Uszkodzenie powstało jeszcze na etapie wiązania betonu przez łódeczkowanie posadzki. Woda wwieziona przez samochody spływa pod posadzkę i pozostaje w niej na długo. Powoduje degradację betonu.

Skąd się bierze woda pod posadzką w garażu?

Pierwsze i najczęstsze to zewnętrzne zalewanie obiektu podziemnego. Jak to się dzieje? Otóż woda przedostaje się nieszczelnym stykiem pomiędzy płytą fundamentową a ścianą zewnętrzną posadowioną na tej płycie. Jak pokazałem na poniższym schemacie, woda wpływa bezpośrednio pod posadzkę, a stamtąd rozlewa się po całym obiekcie. Oczywiście mogą również występować spękania i rysy w płycie dennej wprowadzające wodę. 

Drugie źródło wody to mokre samochody wwożące śnieg lub wodę na teren parkingu. Spływająca woda przedostaje się przez nieszczelności dylatacji skurczowych pod posadzkę. Bardzo często, szczególnie w przypadku kilkuletnich obiektów, obydwa te źródła są aktywne.

Ponadto odpływy liniowe bardzo często są nieszczelne, więc nawet ta woda, która spłynie do odpływu i tak może znaleźć się pod posadzką. A będąc tam dociera do ścian, wnika w tynk i w procesie podciągania kapilarnego wędruje w górę ponad powierzchnię posadzki. 

Technologia białej wanny 

Schemat uszczelnienia styku roboczego w technologii białej wannyRozwiązanie znane z technologii białej wanny powinno nas chronić przed zalewaniem obiektów podziemnych. Schemat pokazuje prawidłowo zainstalowaną i zabetonowaną blachę służącą do uszczelniania styku roboczego pomiędzy płytą fundamentową, a ścianą. Woda nie ma możliwości wpłynąć do wnętrza obiektu. Niestety nieprawidłowości w wykonaniu technologii lub oszczędności i absolutny brak elementów systemu usczelnienia prowadzą do powstawania przecieków. Widzimy je na wielu obiektach. 

 

Jak usunąć wodę spod posadzki?

Jest kilka możliwości podejścia do tego zagadnienia. Najlepszą z nich jest zapobieganie poprzez zmiany w projektowaniu konstrukcji betonowych. I tak zamiast wylewać płytę denną, a dopiero na niej posadzkę jako warstwę spadkową służącą do odprowadzania wody do odpływów liniowych, nauczeni złym doświadczeniem inżynierowie, zaczęli projektować monolityczną płytę denną. Odpływ liniowy ukryty jest w samej płycie dennej, jej górna powierzchnia stała się posadzką. Nie ma zatem przestrzeni, w której woda mogłaby rozlewać się pod posadzką. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że ewentualnie powstała rysa jest widoczna na powierzchni płyty, a nie ukryta pod posadzką. To samo tyczy się wszystkich przerw pomiędzy działkami w betonowaniu.  

Woda pod posadzką w garażu i piwnicy

Jeśli nie możemy posłużyć się powyższym rozwiązaniem ponieważ obiekt z wodą pod posadzką już stoi, mamy do dyspozycji kilka możliwości do wyboru: 

  • wycinamy ok 25 - 30 cm szerokości posadzki wzdłuż ścian zewnętrznych obiektu 
  • wykrywamy nieszczelności styku roboczego płyty fundamentowej i ściny 
  • wykryty przeciek uszczelniamy w technologii iniekcji ciśnieniowej 
  • pozwalamy zalegającej pod posadzką wodzie dopływać do wykonanej odkrywki wzdłuż ściany i odbieramy ją odkurzaczem lub pozwalamy odparowywać 
  • po zakończonym obiorze wody i potwierdzeniu po czasie, że nie ma nowej wody można zabetonować odkrywkę 


wycięta posadzka i wsypane kruszywo

Schemat ten przedstawia możliwość odprowadzania wody spod posadzki wzdłuż zewnętrznej ściany obiektu

Woda wciąż napływa pod posadzkę

W sytuacji gdy pomimo wykonanej iniekcji i definitywnemu uszczelnieniu styku płyty dennej i ścian zewnętrznych woda nadal napływa od strony centralnej części garażu należy liczyć się z tym, że źródłem przecieku są nieszczelności w samej płycie dennej - rysy lub styki robocze. Tych uszkodzeń, bez rozkuwania całej posadzki nie da się ani odkryć, ani tym bardziej uszczelnić. Rozwiązanie? 

Kiedy nie wiadomo skąd napływa woda pod posadzkę, warto skorzystać z rozwiązania pośredniego. Opisaną wyżej odkrywkę wzdłuż ściany obiektu można zasypać kruszywem. Dość duże kamienie wsypane na równi z poziomem posadzki nie będą niepokoić swoim wyglądem, a jednocześnie zapewnią możliwość ciągłego odparowywania napływającej wodzie. 

Należy przy tym jednak pamiętać, że to rozwiązanie spawdzi się najlepiej w przypadku ścian żelbetowych oraz po usunięciu tynku. Tynk bowiem zanurzony w wodzie nadal mógłby wchłaniać wodę. 

Uszkodzony tynk na ścianach działowych

Niezmiennym skutkiem działania wody tam gdzie jej być nie powinno jest uszkodzony tynk. W opisywanej sytuacji mamy do czynienia ze ścianą wykonaną z żelbetu. Budulec ten uznaje jako wodoszczelny i tym samym podciąganie kapilarne w jego strukturze nie zachodzi lub ma bardzo ograniczony zakres. Widoczne na ścianie zawilgocenia i uszkodzenia powłoki malarskiej ograniczone są zatem do tynku. To tynk jest zniszczony.

uszkodzony tynk na ścianie działowej

Aby zatrzymać proces degradacji tynku należy usunąć możliwość podciągania kapilarnego wody w warstwie tynku. Najlepiej dokonać tego poprzez przecięcie tynku wysokości równej z powierzchnią posadzki. Brak ciągłości tynku prowadzącego od silnie nawilżonej warstwy ukrytej w grubości posadzki zatrzyma transport wody ku górze. Silnie uszkodzony tynk warto usunąć i zaaplikować nowy, tym razem renowacyjny. Możliwe nawet, że wystarczy usunąć zniszczoną warstwę farby i na to miejsce po wyschnięciu pomalować nową. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby w ogóle zrezygnować z warstwy tynku, szczególnie w pomieszczeniach parkingów lub klatek schodowych najniższych poziomów obiektu. 

Zbieramy informacje o wodzie pod posadzką w całość 

W artykule zawarłem możliwe scenariusze działań prowadzących do rozwiązania problemu wody znajdującej się pod powierzchnią posadzki. Możliwe jest wycięcie pasa posadzki wzdłuż zewnętrznych ścian w celu odkrycia źródła napływania wody i wyeliminowania go. Wpust taki można także zasypać kruszywem w celu ciągłego odparowywania wody, kiedy źródło przecieku pozostaje nieznane. Można również wykonać wąski wpust i uszczelnić go tak, aby woda pozostała pod posadzką. Tynk całkowicie usunąć lub przeciąć na wysokości posadzki, aby zatrzymać proces podciągania kapilarnego i zasolenia.

Niewątpliwie woda pod posadzką jest kłopotliwa do usunięcia. Wielu zarządców nie mogąc znaleźć źródła przecieku, nie robi nic. Odnosi tym samym całkowitą porażkę. Wydaje mi się, że opisane powyżej metody przynajmniej pośrednio pozwalają sprawę rozwiązać. Wycięcie pasa posadzki wraz z iniekcją ciśnieniową może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tynk nie będzie już więcej ulegał uszkodzeniu i zasoleniu, a farba nie będzie odchodzić całymi płatami.  

 

Jeśli któreś ze zdjęć przedstawionych w artykule przypomina sytuację na Twoim obiekcie, zadzwoń! Ustalimy sposób usunięcia przecieków i likwidacji wilgoci. 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

  

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"