fbpx

Uszczelnianie przejść technologicznych

Przejścia i otwory technologiczne rur, kabli i kanałów wentylacyjnych w stropach i ścianach to miejsca pojawiania się przecieków. Woda wlewa się nie tylko pod ziemią, ale również przez stropy dachów. Deweloperzy oszczędzają na tym elemencie jak tylko mogą! 

 

Otwór technologiczny - co to? 

Jak sama nazwa wskazuje jest to otwór pozostawiony w ścianie lub stropie żelbetowym w celu późniejszego wykorzystania np wstawienia przezeń transformatora, pieca, czy jakiegokolwiek dużego przedmiotu albo rury czy kabli. Przykładem takiego otworu jest również otwór technologiczny na dźwig. Takie otwory też uszczelnialiśmy, najlepszym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie węża iniekcyjnego przed zabetonowaniem otworu. Najczęściej jednak mówimy o przejściu technologicznym rury czy kabli przez ściany. Na zdjęciu poniżej nieszczelne przejście rury przez ścianę.

Nieszczelne przejście techniczne rury przez ścianę

 

Otwór technologiczny - gdzie?

Dobrym przykładem pozwalającym mi na omówienie kwestii uszczelniania otworów technologicznych w ścianach jest realizacja naprawy w garażu w Warszawie przy ul. Skoroszewskiej 3. Garaż ten jest częściowo zagłębiony w gruncie. 

Przy okazji naprawy przeciekającego strukturalnie stropu (naprawa w technologii iniekcji strukturalnej stropu opisana jest w tym artykule) okazało się, że część otworów okiennych została zamurowana cegłą typu max. W chwil naprawy cegła i pozostałe wypełnienie było całkowicie nasiąknięte wodą.  

Problem polegał na tym, że woda opadowa z patia znajdującego się ponad garażem spływała po ścianie i dosłownie wlewała się w otwory w niej znajdujące. Cegły i gruz budowlany użyty do zamurowania otworów nie był ani wodoszczelny ani zabezpieczony.  

Jedynym sposobem na skuteczną izolację tych przecieków było usunięcie cegieł i ponowne zamknięcie otworów. Tym razem betonem z instalacją węży iniekcyjnych w celu uszczelnienia nowego styku roboczego.  

Kilka kroków technologicznych


Po wykuciu i usunięciu gruzu należało oczyścić i przygotować beton otworu to zabetonowania. Do tego użyliśmy groszkownika z uchwytem SDS-Max. Po oczyszczeniu powierzchni betonu zainstalowaliśmy węże iniekcyjne w połowie grubości ściany po całym obwodzie otworu. Po instalacji zbrojenia i zaszalowaniu zabetonowaliśmy otwór pozostawiając ok 10 cm przestrzeni na samej górze. Tam zamiast gęstej gotowej mieszanki betonu użyliśmy płynnej zaprawy iniekcyjnej. Podaliśmy ją od razu przy użyciu pompy ślimakowej. Dzięki temu na górnym styku uzyskaliśmy doskonałe odpowietrzenie i związanie nowego wypełnienia okna. Po związaniu betonu i rozszalowaniu nastąpiło iniekcyjne napełnienie węża iniekcyjnego po to, aby doszczelnić trwale styk roboczy całej ściany z nowym betonowym wypełnieniem. 

 

Usunięcie okna PCV w kotłowni 

otwór techniczny w ścianie 04

Podczas tej realizacji w Warszawie dosłownie wymontowaliśmy okno PCV z otworu w ścinie kotłowni i wykonując wszystkie czynności opisane powyżej zabetonowaliśmy je. Otwór w ścianie posłużył do wstawienia pieca. A następnie deweloper zamiast betonowania niepotrzebnego już otworu wstawił w to miejsce okno ze względu na optymalizację kosztów. Deweloper przeszedł samego siebie, nic dziwnego że przegrał sprawę sądową ze wspólnotą. Zdjęcia mówią same za siebie. 
 

Przejście rury przez strop 

Wszelkiego rodzaju odpływy wody deszczowej z patia czy stropu to rury, które muszą przejść przez otwór w stropie. Często zdarza się tak, że woda płynie zarówno w rurze, jak i na zewnątrz po rurze i kapie na zaparkowane poniżej samochody. Technologię i schematyczną sytuację uszczelnienia przejścia rury opisałem już w tym artykule.  

przejście techniczne rury w stropie

W ostatnim czasie nieustannie wykonujemy naprawy uszczelnienia przejść rur przez stropy. Już jakiś czas temu zacząłem żartować, że nie ma garażu bez cieknącego przepustu, i coś w tym jest.  

Najczęstsze kombinacje napraw to:

 • rysy i dylatacje
 • rysy i przejścia rur
 • dylatacje i przejścia rur

To naprawdę często powtarzająca się pozycja w naszych naprawach. 

Dlaczego? 

 1. Otóż jest to doskonałe miejsce na zaoszczędzenie pieniędzy przez dewelopera. 
 2. Drugim częstym problemem jest pozostawianie prostokątnych otworów (szalowanych ze sklejki lub płyty OSB)  zamiast okrągłych lub wiercenie diamentowe. W prostokątnym otworze nie ma szans na zainstalowanie systemowego przejścia szczelnego, które zaciska się na pobocznicy rury i otworu.  
  przejście techniczne rury w stropie 12
 3. Trzeci sposób to użycie pianki montażowej zamiast żywicy izolacyjnej. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy rurą, a otworem nie jest jednoznaczne z uszczelnieniem.  

nieszczelne przejście techniczne peszla przez ścianę fundamentową 

Uszczelnienie - krok po kroku 

 W telegraficznym skrócie:  

 1. Usunąć obecne wypełnienie zalegające pomiędzy rurą, a otworem w betonie 
 2. Wywiercić co najmniej 2 otwory, zasilający i odpowietrzający 
 3. Oczyścić uprzednio zdefiniowaną przestrzeń, odtłuścić  
 4. Przygotować zamknięcie, na którym oprze się żywica 
 5. Zainstalować pakery, odpowietrzający bez kalamitki 
 6. Przygotować pompę i żywicę 
 7. Wypełnić przestrzeń żywicą aż do wypłynięcia z pakera odpowietrzającego 
 8. Usunąć pakery, posprzątać

 

Ze względu na znaczne rozmiary otworów potencjalnie mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń mienia. Żadną rysą nie wleje się na raz tyle wody co otworem o średnicy 12 cm. 

A co jeśli otwór został wywiercony nie tam gdzie trzeba? Trzeba wywiercić kolejny! A ten poprzedni? Tu okazało się, że zwyczajne zaciągnięcie gipsem (zdjęcie z lewej) nie wystarczyło. Woda i tak zaczęła wypływać. Nowy górny otwór został wyposażony w profesjonalne przejście szczelne zaciskające widoczne kable. Dolne pozostawiono same sobie.

przejście techniczne kabli przez ścianę

 

Jak poprawiać po naprawie?

Na poniższym zdjęciu przedstawiam przykład uszczelnienia przejścia rury z garażu naziemnego Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Część przejść rur spustowych była już naprawiana wcześniej, jednak nieskutecznie bo tylko powierzchniowo. Jeśli woda wleje się do przestrzeni pomiędzy rurą a otworem w stropie (niezależnie czy okrągłym czy prostokątnym) to żadne powierzchniowe uszczelnienie nie utrzyma wody w tym zbiorniku. W celu uszczelnienia tego przepustu wykonaliśmy szereg otworów wokół rury i podaliśmy żywicę ponad strop tak aby oblać rurę dookoła. Nad stropem była posadzka więc w zasadzie wypełniliśmy przestrzeń pomiędzy betonowym stropem, a betonową posadzką. Naprawę wykonaliśmy przy użyciu żelu akrylowego wzmacianego po stronie składnika B, tzn. bez dodatku wody. 

Ważne - wszystkie pakery w chwili ich instalowania były bez kalamitek, dzięki czemu mogliśmy obserwować rozprzestrzenianie się żywicy wokół rury. 

 

 iniekcja przejścia technicznego rury przez strop

 

I jeszcze jeden przykład z tego obiektu:

prejście rury żel 02

 

Jak widać, otwory przelotowe przez strop wykonano dość gęsto a to dlatego, że na stropie leżała folia poślizgowa umożliwiająca wylanie posadzki betonowej. Chcieliśmy mieć pewność, że podawany żel akrylowy rozprzestrzeni się wokół rury zarówno pod jak i na tej folii. Większa ilość miejsc podawania żelu akrylowego przekładała się na skuteczność zbudowania żywicznej membrany wokół rury. Tylko taka sytuacja dawała skuteczność wykonania zadania.

Masz pytania? Pisz na adres              Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji 

 

 

 

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"