fbpx

Nieprawidłowo wykonany fundament może spowodować wiele szkód w części nadziemnej obiektu. Nierówno osiadający budynek zaczyna pękać. Mur nie jest w stanie przenieść pojawiących się naprężeń. Już z daleka od takiego obiektu widać rozwarstwienia i spękania wzdłuż spoin, pojawiają się one w sąsiedztwie otworów okiennych i drzwiowych w nadprożach.

Bardzo często jednak nie zwracamy uwagi na pojawiające się ryski. Jedne zwiększają swoją rozwartość latami, inne w ciągu tygodni.  Znaczna szybkość propagacji rys świadczy o stałym działaniu sił niszczących. Prawdopodobnych przyczyn bywa wiele, czasem jest to podmycie gruntu, wpływ sąsiadującej budowy lub znaczny ruch uliczny.

Podejścia do naprawy

Naprawa wyłącznie spękań ścian obiektu bez usunięcia przyczyny leżącej w nieprawidłowym posadowieniu nie rozwiązuje sprawy.

Podbicie fundamentów lub zastosowanie posadowienia pośredniego  w postaci np. mikropali CFA fundamentów nie wystarczy, spękania ścian pozostaną. 

Cel wykonania naprawy

Po usunięciu przyczyny powstania spękań należy przystąpić do „zszycia” spękanego muru i w ten sposób przywrócić jego oryginalną nośność. Wklejenie kotew spiralnych ma na celu sklejenie siłowe spękanej konstrukcji ściany murowanej lub nawet betonowej. Po wykonaniu zaprojektowanej naprawy konstrukcji, zachowuje się ona tak jak przed wystąpieniem uszkodzenia. Siły rozciągające występujące w konstrukcji przenoszone są na kotwę ze stali nierdzewnej.

Sprzęt, akcesoria

  • Bruzdownica
  • Elektronarzędzia
  • Kompresor
  • Odkurzacz
  • Aplikator do zapraw
  • Mieszarka do zapraw mineralnych

Materiały naprawcze

  • Spiralne kotwy ze stali nierdzewnej do naprawy muru i konstrukcji betonowych 6 mm, 8 mm, 10 mm
  • Systemowa zaprawa do wklejenia kotew 

Opis naprawy

Naprawa wykonywana powinna być zgodnie z uprzednio przygotowanym planem naprawczym lub projektem. Dokument ten uwzględnia takie informacje jak rodzaj kotwy, jej średnicę i ilość przeznaczonych do instalacji metrów bieżących produktu. 

Sama naprawa może wyglądać w następujący sposób:

Wklejenie kotew wykonuje się z tej strony ściany, która przenosi obciążenia rozciągające. Na odcinku pionowej rysy w ścianie należy wykonać 4 poziome wpusty o głębokości ok 5-6 cm i długości całkowitej co najmniej 1,50 m, tzn po 0,75 m na stronę spękania. Szerokość bruzdy powinna wynosić ok 3,5 cm.

Kolejne spirale powinny być zamontowane z przesunięciem o co najmniej 10 cm względem siebie tak, aby naprężenia przenoszone przez poszczególne spirale, rozkładane były na wiekszą powierzchnię konstrukcji.

Po wykonaniu wpustu należy go oczyścić z kurzu i luźnych elementów. Przed aplikacją zaprawy, zwilżyć konstrukcję wewnątrz bruzd wodą. Jeśli karta techniczna zaprawy zaleca, użyć warstwy szczepnej. Zaprawę przygotować zgodnie z danymi zawartymi w karcie technicznej produktu. 

Następnie wprowadzić zaprawę do wnętrza bruzdy - ręcznie lub przy użyciu pompy. Kolejnym krokiem jest osadzenie w bruździe kotwy o długości krótszej o 2-3 cm od długości wykonanej bruzdy. Czas wiązania zaprawy jest uzależniony od temperatury otoczenia.


Wklejanie kotew spiralnych w murNa zdjęciu widoczne są pionowe rysy w konstrukcji ściany.

Kotwa została zainstalowana poziomo. Najwyżej położone i najdłuższe odcinki kotwy spiralnej spinają jednocześnie 2 rysy.

W sytuacji, gdy kotwa nie mogła być odpowiednio dłuższa z powodu bliskości np. narożnika ściany, instalować należy odpowiednio więcej kotew w krótszych odcinkach. 

Spękania poziome naprawiono przy użyciu kotew instalowanych krzyżowo, tak aby przenieść siły działające w różnych kierunkach.

Rysy znajdujące się w sąsiedztwie narożnika, spinane są na obu ścianach. 

 

Podsumowanie

Naprawa poprzez zastosowanie kotew spiralnych jest doskonałym sposobem na przywrócenie nośności ścianom obiektu. Naprężenia zostają rozłożone na większą powierzchnię konstrukcji. Żadno wypełnienie rys i pęknięć nie jest w stanie samo doprowadzić do takich efektów jak prawidłowo dobrana i zainstalowana kotwa ze stali nierdzewnej. Naprawialiśmy w ten sposób nie tylko stare obiekty murowane, ale także, co ciekawe, betonowe ściany działowe bloków. 

Gdzie kupić kotwy spiralne?

Jak zawsze jest wielu dostawców i producentów działających na rynku. Ja zaopatruję się w firmie Izoservice sp. z o.o. Na podstronie kotwy spiranle każdy może wybrać odpowiedni produkt oraz, co ciekawe, specjalny aplikator do podawania zaprawy służącej do wklejania kotew spiralnych. Na hasło "Inblock kotwy spiralne" uzyskają Państwo rabat w wysokości 5% na zakup kotew do spinania muru.

 

Realizacja naprawy z Inblock sp. z o.o.

Zamów realiację spięcia popękanych murów w Inblock sp. z o.o. Wiemy jak wykonać montaż kotew spiralnych. Jesteśmy jedyną firmą, która łączy tę usługę z iniekcją pustek i spękań muru oraz wykonaniem izolacji poziomej. Współpracując z nami zamawiasz wykonawstwo na najwyższym poziomie i to wszystkich niezbędnych napraw muru ceglanego lub kamiennego.

 

Masz pytania? Pisz na adres     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

tel. 503-809-898

Inblock sp. z o.o.

 

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"