fbpx

Każda dyscyplina, aby być łatwiejszą w ogarnięciu całości i omówieniu, zostaje poddana usystematyzowaniu.  Ludzie od zawsze starają się wszystko porządkować, przykładem koronnym będzie z pewnością układ okresowy pierwiastków. Dzięki temu, wiemy gdzie jesteśmy, co wiemy i co w danej chwili należy zbadać, opisać i, a jakże, podzielić i przyporządkować.  

Nie inaczej jest z rodzajami iniekcji. Każdy wykonawca wie, jaką iniekcję wykonuje, doskonale i bezbłędnie umie się zaklasyfikować do danego działu.  

Tradycyjna klasyfikacja iniekcji 

Istnieją oczywiście przeróżne kategorie, jakimi można się posługiwać w celu szeregowania rodzajów napraw iniekcyjnych. Często mówi się o iniekcji bezciśnieniowej (grawitacyjnej),  niskociśnieniowej, średniociśnieniowej i wysokociśnieniowej - kryterium jest oczywiście ciśnienie pod jakim podaje się materiał iniekcyjny. 

Kryterium - materiał

Innym sposobem podziału jest rodzaj materiału, jakim wykonuje się iniekcję. Mamy tu zatem do czynienia z iniekcją krystaliczną, iniekcję żywiczną, iniekcję żelami (żywica hydrostrukuralna), iniekcję zaprawami cementowymi, suspensjami cementowymi, zaczynami cementowymi, iniekcję bentonitem. Słowem, wiele baz materiałowych do wyboru.  

Kryterium - rodzaj pompy

Dzielimy iniekcję również ze względu na rodzaj urządzenia jakim wykonuje się pracę. Więc mamy pompę 2 składnikową (komponentowa) oraz pompę 1 składnikową.  Do tej kategorii zaliczyłbym zarówno iniekcję żywicą, krzemiany jak i iniekcję materiałów na bazie cementów.  

Klasyfikacja iniekcji ze względu na miejsce podania materiału 

Chciałbym zwrócić uwagę na inną, dość ciekawą klasyfikację iniekcji. Dzięki temu podziałowi łatwo mówić także o doborze materiału naprawczego, a to jest generalnie trudny temat, jakim należy się posłużyć. Omówię to zagadnienie od iniekcji z miejscem docelowym znajdującym się... najbliżej pompy - zakładając, że pompa znajduje się wewnątrz obiektu i będę się stopniowo od niej oddalał.  

Blisko...

Najczęściej spotykaną iniekcją jest ta do wnętrza naprawianego elementu konstrukcji, a są to np.: ściana szczelinowa, mur ceglany, płyta fundamentowa. Rozumiem przez to taką sytuację, że celem iniekcji jest wprowadzenie materiału naprawczego do pustek, rys, pęknięć, odspojeń, rozwarstwień, kawern, jam, a nawet porów czy kapilar danego elementu konstrukcji. Przykładem niech będzie iniekcja strukuralna, wypełniająca pustki w murze, uszczelniająca ścianę szczelinową, iniekcja rysy w żelbecie.

Dalej...

Drugim rodzajem iniekcji tej klasyfikacji jest iniekcja pomiędzy elementy konstrukcji. Najlepszym przykładem jest dylatacja konstrukcyjna obiektu, przerwa robocza, lub klawiszująca posadzka betonowa (warstwa spadkowa) parkingu lub hali produkcyjnej. Iniekcja takiego elementu oznacza podanie materiału pomiędzy dwie niezależnie od siebie pracujące części. Jedyną znaną mi przyczyną iniekcji dylatacji jest jej uszczelnienie. 

Najdalej...

Trzecim i zarazem ostatnim miejscem podania materiału iniekcyjnego w tym uszeregowaniu jest iniekcja za konstrukcję. Chodzi mi o to, że przegroda zostaje przewiercona na wylot, a materiał iniekcyjny trafia poprzez otwór w konstrukcji na zewnątrz. Najczęstszymi powodami takiej iniekcji jest wykonanie lub odbudowa izolacji pionowej oraz iniekcyjne podbicie fundamentów lub płyty dennej.  

Klasyfikacja iniekcji ze względu na miejsce podania materiału

Masz pytania? Pisz na adres    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

mgr inż. Mateusz Furs

manager ds. iniekcji

Inblock sp. z o.o.

 

najnowsze artykuły

najczęściej czytane

Bez nazwy 1

This Free PDF Checklist Reveals a 7-Question Methodology

you can use today to increase your effectiveness and build a personal brand.

Inblock sp. z o.o.

02-001 Warszawa

Al. Jerozolimskie 85/6b

tel. +48 503 809 898

NIP 701-039-26-72

KRS 0000473003; SĄD REJONOWY DLA M. ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO
Wysokość kapitału zakładowego: 50 000 PLN wpłacony w całości.

Mapy Google

Zamknij

Ta strona uzywa plików cookies aby zapewnić poprawne jej funkcjonowanie Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę prywatności.

Akceptuję pliki cookies od tej witryny.

"